Pomyślałem sobie, że warto byłoby zrobić jakiś spis treści kursu Maximy, by można było szybko odnaleźć (bądź nie) to czego się szuka. Oto i on.
Spis treści:
- Część pierwsza:
- Część druga:
- Część trzecia:
- Część czwarta:
- Pozostałe tematy:
Read more…
« Część 3.: Równania. Wykresy. Granice. Pochodne. Całki. Sumy i iloczyny.
Czwarta część miała być poświęcona wykresom w zaawansowanym stopniu, ale zamiast tego będzie ona poruszała kwestię rozwiązywania równań różniczkowych i ich układów. Niniejszy tutorial jest tłumaczeniem z podręcznika „The Maxima Book”
Spis rzeczy:
Read more…
We wpisie Maxima – rozwiązywanie problemów matematycznych, część trzecia pojawił się następujący komentarz:
a jak narysować w maximie wykres walca eliptycznego??
4*x^2+25*y^2=100
nnn
Nieco wcześniej, po kilku sugestiach jednego z czytelników (nie wiem czy chce zachować anonimowość, więc pomijam imię i nazwisko) postanowiłem zamieszczać opis częstych problemów wraz z ich rozwiązaniami, jako miniwpisy, które świetnie będą wspomagać kurs Maximy, który można przeczytać na tym joggerze.
Oto więc pierwszy wpis z serii.
Read more…
« Część 2.: Stałe i zmienne. Funkcje. Obliczenia symboliczne.
W trzeciej części tego kursu – po wcześniejszym wprowadzeniu w podstawy – omówię chyba najczęściej wykonywane obliczenia z użyciem komputera przez przeciętnego użytkownika.
Spis rzeczy:
Read more…
« Część 1.: Wstęp. Informacje dodatkowe. Proste operacje arytmetyczne.
W drugiej części kursu obsługi Maximy zajmę się omówieniem stałych i zmiennych, omówieniem funkcji (zarówno wbudowanych jak i zdefiniowanych przez użytkownika) oraz na podstawowych operacjach symbolicznych.
Spis rzeczy:
Read more…
Wstęp.
Maxima jest programem do obliczeń symbolicznych napisanym w Lispie. Z początku może się on wydawać bardzo skomplikowany, ale z czasem możemy zauważyć, że jest on bardzo przyjemny i łatwy. W tym wpisie chciałbym przedstawić najczęściej wykonywane operacje, w których maxima może nam bardzo pomóc.
Spis rzeczy:
Read more…